AYURVEDA_bezove_pruhledne

ÁYURVEDSKE PROCEDÚRY

Nechajte sa o seba starať iba prírodnou liečbou a terapiami. Je šetrná k vášmu telu a mysli, ale aj k vášmu okoliu a prírode.

ÁYURVEDA

Áyurveda je najstarší a najdokonalejší holistický liečebný systém na svete. Doslova znamená „veda o živote“. Zahŕňa v sebe lekársku vedu, filozófiu, psychológiu, duchovné poznanie, rovnako tiež astrológiu a astronómiu a zakladá sa na hlbokom pochopení večnej pravdy o ľudskom tele, mysli a duši.

Dnešná uponáhľaná doba nám prináša stres všade okolo nás, či už je to doma, vo voľnom čase, ale hlavne v práci. Toto má na nás vplyv a može to viesť k prejavom mnohých chorobám. V starých textoch je písané, kto chce byť zdravý a šťastný, mal by zaradiť abhyangu do každodenného režimu starostlivosť o zdravie, v áyurvede sa nazýva Dinacharya. Abhyanga je spojenie dvoch slov Abhi = smer a anga = telo/pohyb. Je to synchronizovaná masáž v smere pohybu arterialnej krvi, v praxi to znamená masírovanie v smere ochlpenia. Uvolnuje od bolesti, stuhlosti, únavy, je vhodná po práci. Táto očistujúca terapia je aj prípravnou procedúrov pred hlavnou detoxikačnou terapiou PANCHAKARMA. Pri abhyange je možné doporučiť terapie ako: MUKA ABHYANgA, SHIRO ABHYANGA, PADA ABHYANGA, SWEDANA BOX.

+ VÝHODY

+ KONTRAINDIKÁCIE

príspevok: 25 € / 60 min

01_Abhayanga
02_PindaSwedana

Pinda Sweda je áyurvedska masáž, ktorá sa vykonáva pomocou teplých liečivých rastlinných olejov a bylinných vreciek – vankúšikov. Byliny sú zviazané v látke, aby sa vytvorili malé vrecká, ktoré sa potom nahrievajú na teplom oleji a masíruje sa telo a bolestivé miesta. Počas terapie sa dbá na stálu teplotu vankúšikov a opatovne sa prikladajú na postihnuté miesta. Tiež podporuje krvný obeh, upokojuje nervy, uvoľnuje svaly, zmiernuje bolesťi, opuchy a stuhlosťi, odstraňuje metabolické odpady a preto posobí ako mini detox, uvoľnuje stres, vyvoláva dobrý spánok, prináša úplnú relaxáciu telu aj mysli.
Odporúča sa na artritídu, bolesť svalov a kĺbov, ztuhnuté plecia, bolesť a stuhlosť krku, bolesť chrbta, autoimunitné ochorenia, cukrovku, únavu, hormonálnu nerovnováhu, myómy, menopauzu, neplodnosť, endometriózu, stres, depresiu, problémy so spánkom, psoriázu, dnu, alergie, všeobecne zlepšuje pohyb tela...

+ INDIKÁCIE

+ KONTRAINDIKÁCIE

Odporúča sa 5 terapií
príspevok: 25 € / 60 min

Širodhara je spojená z dvoch slov shiro (hlava) a dhara (tok, polievať). Je to jedinečný staroindický ayurvedsky prístup k úľave od stresu. Táto ayurvedska relaxačná terapia spočíva v tom, že sa určitý čas polieva hlava teplým bylinným olejom, alebo mliečnym odvarom z bylín a tým upokojuje myseľ. Je mimoriadne prospešná pre ľudí trpiacich nerovnováhou Vaty, čo sposobuje pocity ako strach, úzkosť, neistota, obavy z budúcnosti. Pre ľudí trpiacich nerovnováhou Pitty, čo môže spôsobiť pocity hnevu, nervozity, frustrovanosť, výbušnosť. Širodhara pomáha nielen znižovať stres a upokojuje nervový systém, ale má aj ďalšie priaznivé účinky, ako pri nespavosťi, zlepšuje koncentráciu, znížuje vysoký krvný tlak, proti vypadávaniu vlasov a veľa iných zdravotných problémov. Táto liečba má obrovský vplyv na nervový systém. Okamžite pôsobí na upokojenie a uvoľnuje vašu myseľ, tiež má očistný účinok na nervy. Všeobecne je to upokojujúca terapia, ktorá sa može vykonávat spolu inými terapiami, alebo pri Panchakarme.

+ VÝHODY

+ KONTRAINDIKÁCIE

príspevok: 25 € / 40–60 min

03_Shirodhara
04_SwedanaKarma

Áyurvedska procedúra Swedana je procedúra, ktorá sa používa na vyvolanie terapeutického potenia.
Swedana je odvodené od slova Swid (poťiť, alebo spoťiť). Cieľom terapie je prečistiť telesné kanály v tele, aby sa z tela oddelili toxíny. Pri terapii sa využíva bylinná para na vyvolanie potu alebo potenia.  Táto terapia je ideálna na nastolenie rovnováhy a tiež na podporu celkového zdravia a pohody. Parný kúpeľ sa zvyčajne vykonáva po sahane – olejovanie, tieto dve terapie patria k PURVAKARMA, čo je očistenie teľa a príprava na PANCHAKARMU. Potením sa z tela vylučujú toxíny, které sa naviazali na olej pri masáži. Ukázalo sa tiež, že tento proces stimuluje cirkuláciu. Poskytuje tiež úľavu od bolestí svalov, odstraňuje akékoľvek upchatie kanálikov v tele, detoxikuje organizmus a omladzuje tak pokožku. Ak sú pacienti citliví na vysokú teplotu, budú si vyžadovať osobitnú pozornosť.

+ VÝHODY

+ KONTRAINDIKÁCIE

príspevok: 5 € / 20–30 min

Jedná sa o špeciálnu terapeutickú masáž hlbokých tkanív s olejom a bylinkovým práškom v opačnom smere vlasových folikulov na tele.
Masáž sa nazýva Udwarthanam a je spojená s dvoch slov Urdhawa (nahor) a vartana (pohyb). Bylinný prášok sa silno vtiera do pokožky, čím sa prebúdza metabolizmus tukov a takto sa tuky vstrebávajú. Masáž aktivuje nervy  a zvyšuje prietok krvi do narušených častí tela. Udvarthanam je tiež dôležitou zdravotnou masážou, podporuje aktívny prietok krvi, revitalizuje  a regeneruje telo, čím si zachováva svoju silu, štruktúru pokožky a prirodzenú elasticitu.  Redukcia tuku je jednou z významných výhod v prípade obezity a zníženie telesnej hmotnosti, odstraňuje tiež vrstvy celulitídy z tela. Odborníci, ktorí ponúkajú Udvartanu v Pune tvrdia, že so špecializovaným prístupom je možné úspešne liečiť aj choroby ako Parkinsonova choroba, svalová dystrofia, hemiplagia, ischias, roztrúsená skleróza a reumatoidná artritída.

+ INDIKÁCIE

+ KONTRAINDIKÁCIE

príspevok: 25 € / 60 min

05_Udvartana
06_KatiBasti

Kati Basti (Vasti) je tradičná áyurvedska liečba používaná na liečbu a zmiernenie bolesti  chrbta a poruchy lumbosakrálnej oblasti, vrátane sklzu disku bedrovej spondylóza, ischias, spinálnej problem. Kati Vasti je súčasťou vonkajšieho olejovania – snehan terapia v áyurvede. Kati znamená (kríž) a basti/vasti znamená (priehrada/zadržiavanie tekutého lieku). Na bolestivú čast chrbta sa prilepí bazenik vyrobený z cesta do ktorého sa leje bylinný olej, alebo ghí. Táto terapia sa odporúča pre všetky problem spojené s chrbticou. Po masáži sa robí jemná masáž chrbta.

+ INDIKÁCIE

+ KONTRAINDIKÁCIE

príspevok: 10 € / 15–25 min

Shiro Abhyanga je sanskrtské slovo a skladá sa z dvoch slov, Shira alebo hlava a Abhyanga, čo znamená vyvolať pohyby na tele jemnou olejovou masážou. Shiro Abhyanga je tradičná áyurvedska terapia, pri ktorej sa pomocou jemnej masáže nanáša na hlavu teplý bylinkový olej. Je to jedna z najviac relaxačných a upokojujúcich terapií ktorá  zmierňuje stres. Procedúra má celý rad priaznivých účinkov na myseľ a telo. Bylinný olej je absorbovaný cez vlasové korienky do pokožky hlavy. Tým sa zlepší prekrvenie hlavy, uvoľňujú sa svaly a nervové vlákna. Osvieži sa telo aj duch, uvoľní sa napätie, odstráni sa únava, aktivuje prietok krvi do mozgu, čo vedie k zlepšeniu výživy. To znamená, že sa im dodáva viac živín, kyslíka, ktoré sú potrebné na intenzívnu činnosť mozgu, a lepšie odpadové plyny z metabolizmu, lieči migrénu a iné bolesti hlavy, zmierňuje depresiu, stres, nervozitu, zlepšuje kvalitu spánku a odpočinku, tiež zlepšuje zrak a spomaluje starnutie. Shiro Abhyanga má celý rad priaznivých účinkov na myseľ a telo. 

+ INDIKÁCIE & VÝHODY

príspevok: 15 € / 30 min

07_ShiroAbhayanga
08_Nasya

Nasyam je áyurvedska očistná terapia, kde sa medikovaný olej kvapka do nosných nozdier, takto sa uvoľnujú upchaté šrótamsy – kanály. Nos je bránou k vedomiu a cestou do našej vnútornej lekárne. Lieky, ktoré sa podávajú nosovými cestami, ovplyvňujú myseľ. Napomáha pri problémoch vznikajúcich z prechladnutia ako je upchatý nos, upchaté čelné a nosné dutiny a pri bolestiach hlavy, suchý nos, chrápanie, alergie, migrény, zároveň zmierňuje sennú nádchu. Nasyam je áyurvedska terapia, ktorá patrí k piatim očistným technikám PANCAKARMY. Terapia nasyam – kvapkanie oleja do nosa sa vykonáva ráno na lačno.

+ INDIKÁCIE

+ KONTRAINDIKÁCIE

Doporučená terapia na 7 dní
príspevok: 10 € / 20 min (jedno sedenie)

Je jemná masáž tváre, ktorá aktivuje hlboké mozgové centrá pod pokožkou, marmové body, omladzuje a regeneruje pokožku, uvoľňuje vnútorné aj vonkajšie napätie pod pokožkou. Mukabhyanga má veľmi upokojujúce, harmonizujúce a relaxačné účinky na telo a myseľ a je ideálne ju kombinovať so Shiroabhyangou, pretože keď sú podané obe upokojujúce masáže, celá naša centrálna kontrola tela sa uvoľní, vyživí a bude mať ostré zmysly.

+ VÝHODY

príspevok: 10 € / 20 min

09_MukaAbhayanga
10_NetraTarpana

Netra tarpan je jedna z najvýživnejších a omladzujúcich terapií na oči. Slovo Netra znamená (oči) a basty (priehrada/zadržiavanie tekutého lieku), tiež nazývaná aj Netra basti. V dnešnom svete sú ľudia náchylnejší na choroby kvôli  životnému štýlu. Očami vidíme tento krásny svet okolo nás. Je důležité si zrak chrániť všetkým možným spôsobom, preto  je táto terapia jedna z najvýživnejších a omladzujúcich terapií pre oči. Okolo očí je z cesta vytvorený bazén, ktorý zadržiava liečivý olej, alebo  chí počas terapie. Je to ošetrenie, pri ktorom sa oči kúpu alebo sú ponorené do teplého prečisteného másla ghí. Oko je ponorené v ghí asi 10–20min.
Počas tejto doby všetok prach, hlien a ďalšie nečistoty sa navazujú na ghí a tým sa odstránia nečistoty a toxíny z očí.
Táto terapia je určená pre tých, ktorí si chcú udržiavať zdravé oči, a ako liek pre ľudí trpiacich na akékoľvek typy očných chorôb.

+ INDIKÁCIE

+ KONTRAINDIKÁCIE

Terapiu sa doporučuje opakovať
príspevok: 10 € / 15–25 min

Nádí Paríksá je starodávna ajurvédska technika diagnostiky pomocou pulzu, ktorá umožňuje zistiť hlavnú príčinu zdravotných problémov a podľa diagnostiky nastavit liečbu.  Slovo Nádí sa vzťahuje na pulz, nervy, žily, tepny a na okrajový priechod fyziologických a biologických signálov. Diagnostika vie zistiťaj fyzickú, duševnú a emocionálnu nerovnováhu, ako aj choroby. Nádí Paríksá teda tvorí základ pre riešenie každého ochorenia u jednotlivca,  ktorému umožňuje zabezpečiť si osobný wellness režim, ktorý zahrnuje terapeutické masáže, prispôsobenú stravu, cvičebné programy, dôslednú detoxikáciu a životný štýl.

Priebeh Nadi Pariksha
Nerovnováhy dóše v tele a záver choroby sa praktizovali pred viac ako
5 000 rokmi tiež meraním ľudského pulzu. Signály získané z týchto miest nie sú spôsobené iba kontrakciou a relaxáciou krvných ciev, ale tiež výsledkom pohybu krvi tepnou. Nádí Paríksá sa robí pomocou signálov získaných z troch presných miest na zápästí v radiálnej artérii pomocou troch prstov zodpovedajúcich trom dóšam, konkrétne Vata, Pitta a Kapha. Podľa nerovnováhy sa ďalej doporučuje zmena stravy, užívanie bylinných prípravkov, terapie na dané problem a nakoniec upravenie životného štýlu.

príspevok: 50 € / 60 min

11_NadiPariksha
12_Jalu

Jalaukavacharana je starodávna ajurvédska technika očista krvi pomocou pijavice lekárskej a je jednou z piatich očistných terapií Panchakarmy – Rakta moksha. Prvé písomné záznami o liečbe pijavicami sú zapísane v Sushruta Samhitě. Novodobé výskumy dokázali, že sliny pijavice lekárskej sú prospešné a majú rôzne bioaktívne zlúčeniny vrátane antitrombínu (Hirudin, bufrudín), protidoštičkových látok (kalín), antibakteriálnych a iných vlastností. Počas tohto procesu sa nie len čistí krv, ale tiež sa uvoľňujú určité enzými v krvi, ktoré podporujú zlepšenie imunity a liečivej sily tela. Pijavie lekárske sa používajú na rôzne problémy s krvou ako je ischemická choroba srdca, abscesy, artritída, prekrvenie žíl, zrazeniny krvi atď..

+ VÝHODY

+ KONTRAINDIKÁCIE

Jedno sezenie 30 minut
individuálný príspevok od použitých pijavíc

Liečba redukcie hmotnosti zahŕňa špeciálne áyurvedske postupy na zvýšenie metabolizmu v tele pomocou úpravy stravy, práškových masáží a áyurvedskymi orálnymi liekmi. Účelom terapie langhana je otvorenie kanálov a odstraňovanie ámy – toxínov z tela, preto sa vyberajú látky s kvalitou, ostrá, pálivá, horká a trpká, vďaka ktorým sa lieky dostanú do najmenších kanálov tela.
Za nadmerné priberanie hmotnosti može prevažne nevedomosť sa stravovať podľa svojo typu tela a to: aké jedlo je vhodné pre danú osobu, strava v nevhodnom počasí a ročnom období, čas stravovania, pitie tekutín, množstvo jedla. Toto všetko vie áyurveda veľmi presne popísať, kedy a aká strava je pre daný typ tela vhodná.
Pri redukcii tukov sa využívajú napríklad terapie: swedana – bylinná sauna, udwartana – suchá prášková masáž, rozne druhy kizhi – terapie s bylinnými vankúšikmi plnené roznych zmesí.

+ INDIKÁCIE & VÝHODY

+ KONTRAINDIKÁCIE

Dlhodobejšia terapia na 21–28 dní
individuálný príspevok

14_Rasayana
13_Langhana

RASAYANA – Rása je „základná esencia, ktorá vyživuje telo“, a Ayana, znamená „cesta“.
Rásayána chikitsá je tradičná áyurvedska terapia na zlepšenie metabolizmu, vitality a imunity. Je to teda omladzovacia terapia, ktorá zahŕňa konkrétnu stravu, bylinky a úpravu životného štýlu. Používa sa na prevenciu chorôb, obnovenie systému po chorobe, alebo na udržanie optimálneho zdravia. Pri správnom podávaní Rásayána podporuje dlhovekosť, silu a imunitu. 

+ ODPORÚČA SA ĽUĎOM

+ INDIKÁCIE

+ KONTRAINDIKÁCIE

Dlhodobejšia terapia na 14/21/28 dní
individuálný príspevok

Panchakarma je účinná a detoxikačná metóda pre telo a myseľ, ktorá tiež posiľnuje imunitný systém, obnovuje zdravie a pohodu pomocou liečivých olejov. Všetky špeciálne áyurvedske terapie boli popísané v starých vedických písmach „Charaka Samhita“. Panchakarma obsahuje päť prírodných metód očistenia od toxínov tela a zároveň vyrovnávajú tri dóše: váta, pitta a kapha.
Spôsobom života a životného štýlu ktorý žijeme sa vytvára stres a napätie, prudko poškodzuje náš gastrointestinálny trakt, čo veľa krát vedie k rôznym chorobám, zápalom a vytváraniu toxínov – ámy. Vďaka svojím účinkom sa táto metóda považuje za neuveriteľne efektívnu v boji proti chorobám. Panchakarma je kombináciou piatich očistných terapií a cieľom týchto postupov je odstrániť hlboko zakorenenú nerovnováhu v tele. Pred absolvovaním  Panchakarmy je potrebné absolvovať dokladnú diagnostiku, kde sa nastaví  dieta, lieky a terapie podľa stavu pacienta.

01 VAMANA

02 VIRECHANA

03 BASTI

04 NASYA

05 RAKTA MOKSHA

+ PREČO PODSTUPIŤ PANČAKARMU?

15_Panchakarma

Terapia s ubytovaním a špeciálnou stravou
príspevok: 80 € / 1 deň

AYURVEDA_bezove_pruhledne

DARUJTE ÁYURVEDU
SVOJIM BLÍZKYM

Nie je lepší darček, ako darovať druhým zdravie.
Prírodná liečba je to najúčinnejší čo máme!